Hadid

YZ221_01.tif

Pierwsza dama architektury, pierwsza kobieta uhonorowana “architektonicznym Noblem” – nagrodą Pritzkera ( 2004), ma na swoim koncie także Nagrodę Miesa van der Rohe (2003) i Nagrodę Stirlinga (2010) – Zaha Hadid. Pochodząca z Iraku, choć obecnie mieszkająca i pracująca w Londynie, tym bardziej budzi mój podziw. Jej prace trudno pomylić, odważne, wręcz kontrowersyjne, nieziemskie – można by rzec – obiekty, bardziej przypominają statki kosmiczne lub organiczne tkanki niż budynki. Tyluż ma zwolenników co i przeciwników. Sukces Jej jest jednak niezaprzeczalny.

th_65d1300db123ce22f6e2569fb36764f8_1270_abudh_rend_0282th_65d1300db123ce22f6e2569fb36764f8_1517_newb_rend_07

Twory jej autorstwa wyrastają jak spod ziemi, komponując się z otoczeniem, oszałamiają, wiją się, rozciągają i plączą. Wielu łączy charakter Jej prac z pochodzeniem choć Ona sama uważa, podobno, iż przede wszystkim definiuje je feminizm. Dla mnie jest duża szansa, że akurat w tym przypadku, drugie wynika z pierwszego.

slide7beyond-architecture-the-lesser-known-works-zaha-hadid-yale-books-122091-500x273

Wyścig architektoniczny trwa, co prawda w jednych krajach zdecydowanie bardziej daje się to zauważyć niż w innych ale nastała trochę moda na budynki projektowane ręką znanych projektantów, dlatego tzw. Stararchitekci, jak Zaha, mają co robić i chętnie zapraszani są do tworzenia w rożnych miejscach. Także w Polsce miał powstać – o czym (jak należy) było głośno – wieżowiec Lilia, jej autorstwa.

Dworce, muzea, galerie sztuki, ale i obiekty prywatne, meble, detale –  tym wszystkim Nasza bohaterka zajmuje się, wraz ze swoim zespołem, który na chwilę obecną liczy około 350 osób. Jest także profesorem na na Uniwersytecie Sztuki Użytkowej w Wiedniu ale i gościnnie wykłada na wielu, zwłaszcza znanych i poważanych uczelniach.

mesa04dailyiconmesa03dailyicon

 zaha-hadid-fashion zaha-hadid-burnham-pavilion-architects-united-states-52349q

 Zaha Hadid uważana jest za czołową przedstawicielkę dekonstruktywizmu, obok Franka Gehry’ego. Dlla mnie jest niepowtarzalna, pozytywnie kosmiczna – może niekoniecznie oznacza to, że jestem wielką fanka absolutnie wszystkich jej tworów i zaraz przeniosłabym je sobie domu, jednak ogólnie zdecydowanie na tak; za siłę przebicia w zdominowanym przez mężczyzn, jednak, twardym świecie, za zabawę abstrakcją. Jako fanka form organicznych,  kreacji, które przemawiają kształtem tak bardzo, że kolor nie koniecznie jest już potrzebny pozostanę zafascynowana jej talentem do kreowania rzeczywistości zupełnie innej niż ta, którą znamy i bez emocji mijamy w Naszej codzienności.

Heydar-Aliyev-Center-by-Zaha-Hadid_dezeen_ss_2Heydar-Aliyev-Center-by-Zaha-Hadid_dezeen_6

fot. spacefurniture.com.au, gillianismyname.blogspot.com, inhabitat.com, usestack.com, dailyicon.net, pianoterra.ro, minimalisti.com, dezeen.com

 

 

 

 

 

 Możliwość komentowania jest wyłączona.

Facebook