Schody

yellow-spiral-staircase

Z drewna czy z kamienia? Taki mamy najczęściej dylemat a wybór rzeczywisty jest jednak większy, bo i kolor i kształt i forma i materiałów też jeszcze parę można wykorzystać. W sumie komunikacja, a jednak pomysłów już było tyle i od początku – w zasadzie – konieczności ich zaistnienia przykładano sporą wagę do tego jak będą się prezentowały, czego dowodem są liczne pomysły na ich wygląd. Sytuowane często w centralnej części domu, musiały a i teraz powinny podkreślać charakter jego wnętrza. Dla mnie są trochę takim sercem, zaproszeniem do przemieszczenia się w głąb, zatem albo szeroko otwarte jak ramiona na powitanie albo dyskretnie zachęcające tylko wybranych. 

Należy jednak pamiętać, że to wciąż komunikacja – droga do celu o wymaganej określonej przepustowości i komforcie poruszania się. Mogą okazać się drogą ewakuacyjną, niezauważalną wygodą albo utrudnieniem  na całe życie. Proporcje schodów określają odpowiednie normy – jak w zasadzie wszystko inne – i poruszanie się w ich zakresie czy czasem wyjście poza nie, nie pozostanie dla Nas bez konsekwencji. Inaczej projektuje się schody w domu, inaczej na klatce schodowej w bloku, inaczej w przestrzeni miejskiej i nie warto robić eksperymentów na skórze własnej czy rodziny.

Schody szklane, piękne, dla odważniejszych pod każdym względem – dobrze zaprojektowane całkowicie bezpieczne. Lekkie i ulotne, przepuszczające światło, powiększające przestrzeń są ostatnio coraz chętniej wybierane. Mocowane na ukrytej w ścianie konstrukcji unoszą się w przestrzeni.

Glass-House-by-AR-Design-Studio-Located-in-Hampshire-Interior-Photosazuroweschody2

Metalowe, rzadko spotykane ale jak już są –  potrafią robić wrażenie; spiralne oszczędzają przestrzeń, tylko jak po nich wejść z kanapą albo zejść po imprezie 😉 ?

3D-Stairs-Ideas-On-Penthouse-Interior-Design-3D-World-Best-By-Style1black-staircase-unique-steps-staircase-and-dark-wall-615x918cd227a5cc0066ab9b4f3291469c81414

Całkiem szalone, właściwie monstrualne rzeźby, dominanty przestrzeni, która zostaje już tylko tłem

The-Marvelous-Unque-Awesome-Spiral-Stairs-Designcd2dd3cb888b7a922b97c0ebaa87db17hnUKHrSaoV4NkyHbZFxSLRa8zms

Lekkie jak piórko, pomysłowe

minimalist-spiral-staircase-554x434

i ciężkie jak beton, czy wręcz żelbetowe

metal-spiral-staircase-etika-architectural-staircase-design-by-sandrini-scale-sandrini-scale-metal-spiral-staircase-design-4-photograph

Wreszcie kreatywnie rozbudowane do innych funkcji: bibliotecznych półek, całych efektownych regałów, igrające ze światłem, zmyślnie wkomponowane w ściany, niby widoczne gołym okiem a niedostrzegalne. Zwyczajnie niezwykłe schody.

spiral-staircase-with-book-storageinterior-design-3-old-and-contemporay

small-white-apartment-designsushicafé-avenida-interior-design

fot. apartmentmodern.com, fleetwoodglass.ca, boingboing.net, altusarch.com, dustdb.com,  rightmove.co.uk, messagenote.com, dezeen.com, cz.fundir.org, stairporn.org, howtoestablish.com, articature.com, undicilandia.it, dornob.com

 

 Możliwość komentowania jest wyłączona.

Facebook